تبلیغات
کمیته تحقیقات دانشکده پرستاری ومامایی زنجان - چگونگی و نحوه انتخاب موضوع

کمیته تحقیقات دانشکده پرستاری ومامایی زنجان
 

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ جمعه 19 آبان 1391 توسط محمد حسینخانی

مقدمه

در این قسمت شما با چگونگی و نحوه انتخاب موضوع آشنا خواهید شد تا بتوانید پس از مطالعه این قسمت موضوعی را برای تحقیق انتخاب نمائید.

اهداف :

شما درپایان این قسمت باید قادر باشید:

·         منابع انتخاب موضوع را بشناسید.

·         شرایط لازم برای انتخاب موضوع را بیان نمائید.

·         در هنگام ارائه موضوع تحقیق ویژگی های یک عنوان خوب را رعایت کنید.

در قسمت مقدمه گفتیم آغاز یک تحقیق با احساس وجود یک مشکل همراه است. در این مرحله آن احساس باید به صورت یک " پرسش " در آید و بیان شود. بدیهی است این پرسش همانگونه که در مثال قسمت قبل گفته شد از مسائل روزمره تا مباحث و فرضیات پیچیده علمی را دربرگیرد. مهم آنست که به شیوه ای علمی و صحیح بیان شود. با در نظر گرفتن دو تقسیم بندی مهم در زمینه علائق علمی و احتیاج عملی شما ممکن است تحقیقی بنیادی یا کاربردی را در نظر بگیرید.

·   برای افراد متخصص معمولا کار انتخاب موضوع برای تحقیق با مشکل کمتری نسبت به سا یرین انجام می گیرد بویژه دانشجویان که اغلب با وسواس وکل نگری بیشتری به انتخاب موضوع می پردازند.

·   مهمترین منابع برای انتخاب موضوع تحقیق به شرح زیر می تواند باشد:  

·          استفاده از تجارب : شما به عنوان دانشجوئی که در مراحل پایانی تحصیل خود هستید ودر طول دوران تحصیل با مسئل و مشکلات مختلفی برخورد داشته اید که هرکدام آنها می تواند موضوعی مناسب برای تحقیق باشد. بویژه افرادی که در حیطه توانبخشی به تحصیل یاکار مشغول هستند از تجربیات و مسائل یش آمده درهنگام کار با بیماران و معلولان موضوعات بدیع و تازه ای برای تحقیق سراغ دارند که می تواند برای انجام مطالعه و تحقیق در نظر گرفته شود.

·         استنتاج از نظریه ها و فرضیه ها: در زمینه کار تخصصی شما نظریات و فرضیه های گوناگونی وجود دارد. محقق می تواند با مطالعه دقیق آنها و با ابداع فرضیه جدید به یک مطالعه تازه اقدام نماید.

·         استفاده از متون درسی و مجلات تخصصی: سراسر کتب درسی آکنده از مطالب ارزندهای در مورد موضوعات خاص علمی است.بیان تئوری ها و نظریات علمی درکتب درسی و مرجع نیز می تواند زمینه مناسبی برای یافتن موضوع تحقیق باشد. همینطور مجلات علمی و تخصصی در رشته های مختلف علمی تماما" به ارائه گزارش تحقیقات انجام شده می پردازند که خصلت تکرار پذیری تحقیق خود زمینه را برای انتخاب موضوعاتی برای انجام تحقیق فراهم خواهد نمود.

·         دولت ها ، دانشگاه ها وموسساه پژوهشی خصوصی : در بسیاری از موارد وزارتخانه ها ، سازمانها و نهادهای مختلف دولتی اقدام به ارائه فهرستی از عناوین پژوهشی مورد نیاز خود می کنند که با توجه به تخصص خود می توانید به انتخاب موضوع بپردازید. در دانشگاهها نیز اغلب گروه های آموزشی فهرست عناوین مناسب برای تحقیق در آن گروه را تهیه و در اختیار دانشجویان قرار می دهند . بتازگی در ایران و از سال های قبل در ممالک پیشرفته موسسات خصوصی پژوهشی وجود دارند که انان نیز همه ساله فهرستی از عناوین تحقیقاتی خود را منتشر می کنند که برای انتخاب موضوع و انجام تحقیق مورد استفاده قرار میگرد. نکته حائز اهمیت آنکه این گونه موسسات ونیز موسسات دولتی در صورت تائید طرح پژوهشی شما برای انجام تحقیق معمولا سهمی از هزینه هارا برعهده خواهند گرفت.

·         مهمترین شرایط برای انتخاب موضوع به شرح زیر مورد ملاحظه قرارمی گیرد:

·         قابلیت اجرا: سه شرط نیروی انسانی ماهر ، منابع مالی مناسب و کافی و امکانات مناسب برای انجام هر تحقیقی ضروری است.

·         تازگی و عدم دوباره کاری: تنها در سه وضعیت زیر می توان  به انجام تحقیق روی موضوعی که قبلا روی آن کار شده است اقدام کرد.

·         در شرایط زمانی متفاوت

·         در شرایط جغراقیائی مختلف

·         درصورت عدم دستیابی به نتایج کافی

·         تناسب با زمان : تحقیق از نظر زمانی باید در محدوده ای مناسب صورت پذیرد تا در زمان تعیین شده دستیابی به داده ها و کسب نتایج با مشکلی مواجه نشود.

·         مناسب بودن : دقت کنید و به دوسوال پاسخ دهید: وسعت مسئله مورد نظر چقدر است؟ و شدت مسئله به چه میزان می باشد؟

·         باصرفه بودن : آیا بلحاظ مفهوم هزینه-اثربخشی تحقیق و انجام هزینه در مورد آن اثربخشی کافی خواهد داشت؟

·         ملاحظات اخلاقی : از جمله مهمترین شرایط برای انتخاب موضوع عدم تضاد و مواجهه آن با ملاحظات اخلاقی است. اصولا رفتن به دنبال موضوعاتی که انجام آن با مشکلات و مسائل اخلاقی زیاد مواجه باشد توصیه نمی گردد. در حیطه توانبخشی بواسطه کار با موضوعات انسانی رعایت این امر بشدت مطرح است.

·         علاقمندی و دانش محقق : نیاز به توضیح نیست که این هردو  برای انجام هر تحقیقی ضروری است و عاملی برای بالارفتن سرعت و کیفیت تخقیق می باشد.

·          در هنگام نوشتن عنوان بایدخصوصیاتی که برای یک عنوان خوب برشمرده می شونددر نظر گرفت . این موارد عبارتند از:

·         از کلمات کوتاه ، رسا ودر حد امکان از یک زبان استفاده شود

·         عبارت گویا باشد و گیج کننده نباشد.ازاختصارات که ممکن است مخفف عبارات مختلفی باشند پرهیز شود.

·         در تحقیقات توصیفی بیان مکان و زمان تحقیق در عنوان ضرورت دارد.

·         در عنوان دقیقا" آنچه محقق بدنبال تعیین آن است بیان شود.

·         سعی شود دامنه تحقیق محدود در نظر گرفته شود.

·         عنوان را غیر سوالی مطرح نمائید.

·         از کلمات مناسب ومطلوب استفاده شود

 

 

.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

  • دانلود فیلم
  • ورود